Skip to main content Skip to footer

Vipeholm, Lund

Fritjofs väg 4 - Solhällan Kolonistuga nr 4

Lugn oas - 3 byggnader med sovplats - Växthus

Välkommen till kolonilott nummer 4 på Solhällan – en grönskande oas med ovanligt generösa ytor, perfekt för den stora familjen eller för dig som gärna samlar släkt och vänner. Här väntar en lummig trädgård, tre charmiga byggnader och ett fantastiskt växthus där odling, avkoppling och umgänge går hand i hand.

Den uppvuxna och insynsskyddade trädgården bjuder på en rofylld miljö där fruktträd, blommande planteringar och flera uteplatser skapar en härlig plats att njuta av från tidig vår till sen höst. Här kan du följa solen under dagen eller slå dig ner i skuggan med en kopp kaffe och bara koppla av.

Kolonin erbjuder ovanligt generösa ytor med hela tre byggnader. Huvudstugan rymmer kök, vardagsrum och en sovdel i en trivsam och välplanerad disposition. Därtill finns ett fristående annex med plats för både säng och soffgrupp samt ytterligare en byggnad som erbjuder ett allrum med plats för säng och soffa. I samma byggnad finns även en praktisk verkstad med egen ingång. Det finns även en urinseparerande toalett.

En av kolonins stora höjdpunkter är det rymliga växthuset som fungerar lika bra för odling som uterum. Här skapas en härlig plats för morgonkaffet, långa middagar eller avkopplande stunder med utsikt över den grönskande trädgården.

Det här är en kolonilott för dig som söker en plats där familj och vänner kan samlas, där odlingsintresset får blomstra och där lugnet får ta plats. Ett sommarparadis i omtyckta Solhällan, med närhet till Lund och allt som behövs för ett avkopplande koloniliv.

I korthet

Adress Fritjofs väg 4 - Solhällan Kolonistuga nr 4, Lund
Utgångspris 695 000 kr
Rum 3 byggnader
Boarea 59 Kvm
Tomtarea 417 Kvm
Typ Kolonistuga
Ägandeform Fritidshus - Arrende
Byggår 1953

Mäklare

Visning

Tveka inte att höra av dig till mäklaren om du är intresserad av en visning.
Kort om kolonin

Kort om kolonin

• Rymlig kolonilott med tre separata byggnader och stort växthus.
• Huvudstuga med kök, vardagsrum och sovdel i en trivsam och öppen planlösning.
• Två extra byggnader med gott om sovplatser – perfekt för familj och gäster.
• Praktisk verkstad och separat byggnad med urinseparerande toalett.
• Lummig och uppvuxen trädgård med rik växtlighet, fruktträd, bärbuskar och odlingar.
• Stort växthus som förlänger odlingssäsongen och kan användas som uterum.
• Flera uteplatser för både avkoppling och sociala stunder i solen.
• Charmig lekstuga som blir en naturlig samlingsplats för de yngsta.
• Genomtänkt och välskött miljö med gott om förvaring och funktionella ytor.
• En grönskande oas där odling, avkoppling och umgänge får ta plats.

Växthus

Växthus

Det generösa växthuset är en av kolonins verkliga höjdpunkter. Här finns gott om plats för både odling och umgänge, vilket gör att det lika gärna kan användas som ett härligt uterum. Omgivet av grönska skapas en rogivande miljö där du kan njuta av morgonkaffet, odla dina favoriter eller samla familj och vänner långt in på sensommaren. De stora glaspartierna suddar ut gränsen mellan inne och ute och låter trädgården bli en naturlig del av upplevelsen.

Växthus
Växthus
Trädgård

Trädgård

Den uppvuxna trädgården är en rofylld oas där grönskan får ta plats. Fruktträd, blommande rabatter och lummiga planteringar skapar en insynsskyddad miljö med en härlig känsla av lugn och avskildhet. Här finns flera uteplatser där du kan njuta av solen från morgon till kväll eller slå dig ner i skuggan under trädkronorna. Trädgården bjuder dessutom på ett rikt utbud av egna frukter och bär med bland annat äppel- och päronträd, mullbär, kvitten, fikon, blåbärstry, vinbär, krusbär och vindruvor – en uppskattad tillgång som ger både skörd och trädgårdsglädje under stora delar av året. Den soluppvärmda uteduschen blir ett uppskattat inslag under sommarens varma dagar och sätter pricken över i i den trivsamma utemiljön. De generösa gräsytorna och den blomstrande inramningen gör trädgården till en naturlig samlingsplats för avkoppling, måltider och umgänge under sommarhalvåret.

Trädgård
Trädgård
Huset

Huset

Huvudstugan välkomnar med en trivsam och hemtrevlig känsla där kök och matplats ligger i öppen anslutning till vardagsrummet. De genomgående trägolven, ljusa ytskikten och fönstren mot den grönskande trädgården skapar en varm och inbjudande atmosfär. I den avskilda sovdelen finns plats för en dubbelsäng, vilket ger en praktisk och välplanerad disposition för kolonilivet. Köket är utrustat med induktionshäll, ugn, kyl/frys (Samsung, 2026) samt varmvattenberedare (Nibe Nibette 15 L, 2025). Här finns även en pelletskamin som under svalare dagar kan bidra till att förlänga säsongen från tidig vår till sen höst. Enligt säljaren fungerar dock inte självmatningen i dagsläget. Här finns gott om utrymme för både vardagens måltider och avkopplande stunder med familj och vänner.

Huset
Huset
Annex

Annex

Annexet skapar extra möjligheter och passar perfekt som gäststuga, tonårsrum eller en avskild plats för avkoppling. Här finns gott om utrymme för både säng och soffhörna, och de stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp samtidigt som de bjuder på rogivande utsikt mot den grönskande trädgården. Ett uppskattat komplement som gör det enkelt att samla familj och vänner och ger kolonin generösa övernattningsmöjligheter.

Annex
Annex
Extra byggnad

Extra byggnad

Den tredje byggnaden blir ett uppskattat tillskott till kolonin och erbjuder ytterligare plats för övernattande gäster. Här finns utrymme för både dubbelsäng och soffa, vilket gör den perfekt som gästhus eller ett eget krypin för familjens tonåringar. De ljusa ytskikten, trägolvet och fönster i flera väderstreck skapar en trivsam och luftig känsla. Tillsammans med huvudbyggnaden och annexet får du en kolonilott med ovanligt generösa möjligheter att samla familj och vänner över flera dagar.

Extra byggnad
Extra byggnad
Toalett

Toalett

Toaletten är praktiskt placerad i den separata byggnaden och utrustad med en urinseparerande toalett från Separett, vilket ger en bekväm och lättskött lösning för kolonilivet. Här finns även ett handfat och ett fönster som släpper in naturligt ljus. Rör och vattenledningar är framdragna till toaletten men är i dagsläget inte inkopplade. För den som önskar finns dessutom gemensam toalett på koloniområdet som kan nyttjas av kolonisterna.

Toalett
Växtlighet

Växtlighet

Växtligheten är en av kolonilottens stora styrkor och skapar en grönskande miljö som förändras med årstiderna. Här samsas blommande perenner med bärbuskar, fruktträd och odlingsbäddar, vilket ger både färgprakt och rikliga skördar. Under säsongen kan du njuta av bland annat jordgubbar, krusbär, fikon, vindruvor, äpplen och päron, samtidigt som pallkragar och odlingsland erbjuder gott om utrymme för egna grönsaker och kryddor. I växthuset odlas exempelvis tomater och gurkor, vilket förlänger odlingssäsongen och ger fina skördar långt in på året. För en smidig bevattning finns även en regntunna med solcellsdriven bevattning som underlättar skötseln av odlingarna.

Den uppvuxna grönskan ramar in tomten på ett naturligt sätt och bidrar till en ombonad, rofylld känsla där fågelsång, blomsterprakt och doften av nyodlat blir en självklar del av vardagen. Här finns alla möjligheter för dig som uppskattar odling, trädgårdsliv och att skörda direkt från den egna täppan.

Växtlighet
Växtlighet
Verkstad

Verkstad

Den praktiska verkstaden ger gott om utrymme för både förvaring och kreativa projekt. Här finns plats för arbetsbänk, verktyg och trädgårdsredskap, vilket gör det enkelt att ta hand om både odlingar och löpande underhåll. Med egen ingång och bra arbetsytor blir detta ett uppskattat komplement till kolonilotten för dig som gillar att snickra, pyssla eller bara vill ha extra förvaringsutrymme.

Lekrum

Lekrum

Den charmiga lekstugan blir snabbt en favorit för de yngsta och skapar en egen liten värld för lek och fantasi. Den har en mysig interiör med loft, vilket ger extra utrymme för både lek och övernattning, samtidigt som den klassiska utformningen och de fina detaljerna smälter vackert in i den grönskande trädgården. Ett uppskattat inslag som ger kolonilotten ytterligare en dimension och skapar fina sommarminnen för hela familjen.

Lekrum

Solhällan

Koloniföreningen Solhällan ligger längs Fritjofs väg 4 och består idag av 80 kolonistugor. 1953 bildades föreningen, då bestod området av 50 kolonistugor. På området finner man gemensamma toaletter och duschar längs förrådsbyggnader, stora gemensamma grönytor med bland annat en boulebana där årliga boulemästerskapet äger rum. På området finns även ett mediatek där medlemmar kostnadsfritt från låna filmer och böcker. 

Flertalet av kolonilotterna på området har en tomt på mellan 300 - 400 kvm. 

Område

Område

Vipeholm är ett trivsamt och grönskande område i östra Lund, uppskattat för sina kolonilotter och närheten till naturen längs Höje å. Här finns gott om fina promenadstråk, odlingsmöjligheter och en härlig gemenskap bland boende och kolonister. Samtidigt har du cykelavstånd in till centrala Lund och gång- eller cykelväg till närliggande butiker, matställen och service i området kring Linero och Östra Torn.

Solhällan koloniområde är beläget vid Vipeholm i Lunds sydöstra delar. Området når man enkelt då det ligger mellan väg 102 och E22:an. Med kollektivtrafik har man flera valmöjligheter. Från Lund centralstation kan man ta följande bussar till Solhällan: 3, 5, 6 och 160 vilket tar mellan 15 - 25 minuter beroende på buss. För den med mer energi tar man sig snabbt och smidigt ut med cykeln på ungefär 11 minuter. 

Område

Områdesplaner

I östra Lund vid korsningen Dalbyvägen och Sandbyvägen, intill koloniområdet Solhällan, planeras ett nytt bostadsområde med blandade bostäder, gator och parker. Koloniområdet ingår som en del i den gällande detaljplanen för området. Arbetet med det nya bostadsområdet kommer till viss del att påverka utformningen av koloniområdets ytor och gränser. Nya föreningsbyggnader byggs och ett par nya odlingslotter tillkommer. Alla 3 av kolonilottens hus finns med på detaljplanen. 

För mer information gällande detaljplanen se bifogat dokument, följande länkar:

https://lund.se/stadsutveckling-och-trafik/trafik--och-byggprojekt/ovriga-byggprojekt/2024-04-25-nytt-bostadsomrade-pa-solhallan

Försäljningsinformation

ALLMÄN INFORMATION: De uppgifter som lämnas i objektsbeskrivning, prospekt samt i annan annonsering är i huvudsak grundade på information lämnad av säljaren. Viss väsentlig information är också inhämtad ifrån berörd förening och/eller dess förvaltare. Uppgifterna kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till det. Köpare/spekulanter uppmanas att kontrollera dessa uppgifter samt annat som är av betydelse för köpet av bostadsrätten.  

BUDGIVNING
Vid köp av fastighet, tomträtt eller bostadsrätt är varken säljare eller köpare bunden förrän ett skriftligt köpeavtal undertecknats av båda parter. Innan dess kan säljare och köpare ändra sig utan att motparten kan ställa några krav. Det går bra att lämna bud via sms, mejl eller telefon men när första budet lämnas behöver mäklaren prata med spekulanten för att ta reda på hur dennes situation ser ut med inflyttning, finansiering och andra villkor. Det är viktigt att spekulanten lämnar rätt uppgifter till mäklaren så att budgivningen blir så rättvis och tydlig som möjligt. Säljaren behöver inte sälja till den som givit högsta budet. Fastighetsmäklaren får ej fatta egna beslut i fråga om försäljningen utan det är hela tiden säljaren som bestämmer. Ansvarig mäklare måste alltid vidarebefordra bud som inkommer innan köpeavtal har undertecknats och säljaren avgör sedan om det nya budet ska antas eller avfärdas. Det kan förekomma andra bud än de som vi redovisar på hemsidan. Mer information om budgivning finns att hämta på Fastighetsmäklarinspektionens hemsida, www.fmi.se
 
LÅNELÖFTE
För dig som är intresserad och vill lägga bud på bostaden är det viktigt att ha ett lånelöfte. Fastighetsmäklaren behöver få information om vem som är långivare och på så vis får säljaren reda på att det finns ett seriöst bud med godkänd finansiering.
 
BOENDEKOSTNADSKALKYL
Ansvarig fastighetsmäklare tillhandahåller gärna en individuell boendekostnadskalkyl vid förfrågan. Enligt gällande lag finns det en skyldighet från mäklarens sida att erbjuda den slutlige köparen en individuell boendekostnadskalkyl. Den som inte vill lämna ut information om sin privatekonomi eller redan anser sig ha fullgod inblick hur bostadsköpet påverkar hushållets ekonomi har möjlighet att avstå från en sådan kalkyl.
 
 
UNDERSÖKNINGSPLIKT
Fastighetsmäklaren uppmanar köpare och spekulanter att noggrant undersöka bostadsrättens skick för att fullgöra sin undersökningsplikt enligt Köplagens § 20. Är man som köpare/spekulant osäker på vad detta innebär så uppmanas man härmed att kontakta ansvarig mäklare för frågor kring detta. Undersökningsplikten är förhållandevis långtgående.

MÄTINFORMATION
Information om bostadens boarea hämtas i regel från berörd föreningen, dess förvaltare eller säljaren. Boarea kan variera beroende på skillnader mellan olika uppmätningsnormer och spekulanter uppmanas därför att kontrollmäta boarean. Information om hur man mäter upp bostaden kan man få genom fastighetsmäklaren eller på http://www.sis.se/matabostad
 
BANKKONTAKT
Behöver du tips på bra bankkontakt är du varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare som förmedlar kontakt.

ÖVRIGT 

När du varit i kontakt med Bülow & Lind för visning godkänner du att Bülow & Lind, eller tredje part, kontaktar dig i form av telefonsamtal, sms eller mail på de kontaktuppgifter du lämnat till fastighetsmäklaren vid visningen eller bokningen av visningen.

Viktig information vid köp av en kolonilott

Vid köp av en kolonilott är det viktigt att tänka på att alla banker inte alltid lånar ut pengar med själva kolonilotten som säkerhet. Därför krävs ofta att man har någon annan säkerhet, såsom bostadsrätt eller hus. Annars får man vara beredd att betala lite mer för lånet. Därför stämmer inte alltid de kalkyler som kan göras på Hemnet. Tänk också på att bankerna vanligtvis ställer krav på en snabbare avbetalning av lånet vid lån till kolonistuga.

Som köpare av en kolonilott i Lunds kommun behöver du vara folkbordförd i Lunds kommun för att godkännas som köpare. 

 

Planlösning

Med reservation för avvikelser

Planlösningar

Planlösningar

Karta

Fullständig fakta

Utgångspris695 000 kr
AdressFritjofs väg 4 - Solhällan Kolonistuga nr 4
KommunLund
OmrådeVipeholm
TypKolonistuga
ÄgandeformFritidshus - Arrende
Rum3 byggnader
Boarea59 Kvm (Säljarens information)
Tomtarea417 Kvm (Hyreskontrakt)
Säljarna har själva mätt upp husen till följande: Stora huset: 33kvm Annex: 11kvm Extra huset: 11kvm Verkstad: 4kvm
Byggår1953
ByggnadstypKolonistuga
FasadTrä
TakPapp
StommeTrä
Fönster2-glas
Energiklass
Driftskostnad14 437 kr /år
Varav:
El: 6 800 kr /år
Samfällighet: 5 321 kr /år
Försäkring: 2 316 kr /år
Föreningsavgift: 920 kr/år

Boka visning

Tveka inte att höra av dig till mäklaren om du är intresserad av en visning.
Fritjofs väg 4 - Solhällan Kolonistuga nr 4, Lund