Kort om bostaden
Välkommen till en unik fastighet med generösa ytor och flexibla möjligheter!
Här erbjuds en välrenoverad villa med ca 126 kvm boarea och ytterligare 66 kvm biarea i form av en inredd källarvåning, samt ett charmigt gästhus om ca 34 kvm. Fastigheten har moderniserats med fokus på både komfort, teknik och framtida utvecklingsmöjligheter – perfekt för den som söker ett hem med många användningsområden.
Huvudbyggnaden
Villan är fördelad på tre plan med genomgående slipade furugolv, ljusa ytskikt och flera platsbyggda förvaringslösningar.
- Entréplan: Två rum och kök samt badrum utrustat med dusch och golvvärme. Här finns även vattenburen golvvärme i entrén och elgolvvärme i hallen (ingången mot baksidan).
- Övre plan: Två rum och kök med skafferi, rymliga garderober samt badrum med badkar och tvätt-/torkmaskin.
- Källarplan: Två rum, ett rum är förberett för kök, samt badrum med dusch. Här finns även nya ytskikt, extra varmvattenberedare, teknikrum och gott om förvaringsmöjligheter. Källarplanet har god takhöjd och passar fint som boende, kontor eller för gäster.
Gästhus
Det före detta stallet har byggts om till ett fullt utrustat gästhus med VA för kök och badrum, trinettkök samt dusch/WC. Här är även golvvärme förberett och vinden redo för inredning med spiraltrappa. Gästhuset har nytt tak (äldre takpannor), ny plåtning, avvattning och modern VVS.
Standard och installationer
Fastigheten har genomgått omfattande renoveringar och uppgraderingar:
- Helt ny elinstallation med inkommande 63A huvudkabel, överspänningsskydd och jordfelsbrytare.
- Helt ny VVS och inkommande vatten.
- Fiberanslutning till samtliga rum inklusive gästhus.
- Luft/vatten-värmepump (Bosch) med isolerad kulvert till huvudbyggnaden.
- Vattenburen golvvärme i källare och entré (elgolvvärme i hall).
- Tilläggsisolerad vind
- Hela källarplanet är dränerat, gjuten betongplatta och tilläggsisolerad med Isodrän.
- Dränering med pumpbrunn
Extra byggmöjligheter
På tomten finns förberett för ytterligare byggnader, bland annat ett mindre hus i sydöstra hörnet. Fastigheten är dessutom utrustad med markförlagda rör för framtida belysning, grindmotor och förrådsanslutningar.
Sammanfattning
Detta är en fastighet som kombinerar charm, funktion och hög teknisk standard. Med flera kompletta boendeytor, gästhus och stora utvecklingsmöjligheter – perfekt för den stora familjen, generationsboende, uthyrning eller för den som vill kombinera boende och verksamhet.
Framsida
På en trivsam hörntomt i lugnt villaområde står detta gedigna tegelhus med klassiska detaljer och stor utvecklingspotential. Tomten ramas in av en tät häck som skapar en grönskande inramning och ger ett skyddat läge. En grind leder fram till huvudentrén, medan en uppfart längre ner i trädgården erbjuder parkering framför ett fristående hus – ett före detta stall som påbörjats att byggas om till gästhus. Här har mycket redan gjorts, men renoveringen är ännu inte färdigställd – en perfekt möjlighet för dig som vill sätta din egen prägel.
Trädgård
Den generösa tomten om 913 kvm erbjuder en lummig och insynsskyddad trädgård som är indelad i flera tydliga sektioner. Närmast huset breder en öppen gräsmatta ut sig och skapar en trivsam plats för lek, odling eller utemöbler. Runt husets kortsida löper en häck som skapar avgränsning mot nästa del av tomten, där ytterligare trädgårdsytor binder samman huvudbyggnaden med gästhuset.
En andra häck skärmar sedan av mot det fristående gästhuset och skapar en naturlig och privat rumslighet. Här finns gott om plats att utveckla trädgården vidare, med exempelvis uteplatser, växthus eller odlingsbäddar. Uppvuxna äppelträd och annan grönska ger trädgården karaktär och inramar fastigheten med grönskande lugn.
Gästhus
Det tidigare stallet på tomten har påbörjat sin förvandling till ett välutrustat gästhus och är en perfekt lösning för gäster, uthyrning eller den egna verksamheten. Byggnaden har fått nytt undertak och ny plåtning, äldre takpannor har återanvänts i linje med husets uttryck. Modern VVS är installerad, och vatten och avlopp är förberett för både trinettkök och dusch/WC. Elen är ny, inklusive elcentral och jordfelsbrytare, och golvvärme är förberett för extra komfort.
Entréplanet erbjuder plats för köksdel, badrum och sällskapsyta. Vindsvåningen med synliga takbjälkar och vackra rundbågiga fönster är redo att inredas som loft. Det har förberetts för en spiraltrappa som kommer binda samman våningsplanen på ett yteffektivt sätt. Det finns även förutsättningar finns för att installera en braskamin i framtiden.
Flera originaldetaljer, såsom murade väggar och välvda fönsteröppningar, bidrar till en rustik och charmig karaktär och här finns alla förutsättningar att skapa något riktigt unikt.
Entré
Från framsidan nås huvudentrén via en tidstypisk trappa i sten. Innanför dörren möts man av en rymlig hall med bra plats för att hänga av ytterkläder och skor. Hallen binder samman husets olika plan, härifrån leder en trappa upp till övre våningsplanet samt en trappa ner till källaren. Och ni kommer vidare in till entrévåningen. Golvet är försett med vattenburen golvvärme (cirkulationspump finns i teknikrummet).
Planlösningen är flexibel och erbjuder möjlighet att använda huset som en helhet eller dela upp det för uthyrning i sektioner, vilket ger goda möjligheter för generationsboende eller uthyrning.
Sovrum 1
Ljust och rymligt sovrum beläget i hörnet av huset med fönster i två väderstreck som ger ett generöst ljusinsläpp. Rummet ligger i direkt anslutning till både hall och vardagsrum, vilket ger en naturlig koppling till hemmets sociala ytor. Brädgolv i original och vita väggar skapar en neutral bas med plats för större säng, förvaring och skrivbord.
Vardagsrum
Väl tilltaget vardagsrum med plats för både soffgrupp och matbord. Rummet har genomgående ljusflöde från fönster i två väderstreck och ligger i direkt anslutning till både sovrum och kök. Brädgolv i original, vita väggar och synliga detaljer i trä ger rummet karaktär. En braskamin bidrar med både värme och atmosfär, och skapar en naturlig samlingspunkt under årets kallare månader.
Kök
Trivsamt kök där modern funktion möter äldre charm. Köket har renoverats med varsam hand och den ursprungliga inredningen har bevarats. Skåpsluckorna är målade i en varm, tidstypisk vit kulör som harmoniserar med husets karaktär. Här finns gott om plats för matbord intill ett av rummets två fönster som släpper in rikligt med ljus.
Utrustat med två separata spishällar, inbyggd ugn, diskmaskin samt kyl/frys från Smeg i retrostil. Väggarna är vita och golvet består av klassiskt brädgolv som är enhetligt från angränsande rum.
Badrum 1
Tidlöst badrum med helkaklade väggar i vitt och grått klinkergolv med linjeavlopp i duschdelen. Ett mindre fönster ger naturligt ljusinsläpp. Utrustat med WC, hörnhandfat och dusch. Badrummet är försett med vattenburen golvvärme.
Hall
Via en ingång från trädgårdens baksida nås denna praktiska hall med vackert marockanskt klinkergolv och vita väggar. Ett funktionellt utrymme som passar utmärkt som entré för en separat del av bostaden. Golvet är försett med elgolvvärme som dessutom är temperatur- och tidsstyrd.
Övre plan
Från huvudentrén leder trappan upp till ett separat övre plan som med egen entrédörr, elcentral och separat elmätare lämpar sig utmärkt för uthyrning eller generationsboende. Planlösningen är väl avvägd och inleds med ett luftigt allrum som fungerar som nav för våningsplanet.
Till höger finns ett stort sovrum med gott om plats för dubbelsäng och tillhörande möbler samt en praktisk klädkammare med bra förvaringsmöjligheter. Rakt fram ligger ett kök med skafferi, och i direkt anslutning finns ett badrum.
Sovrum 2
Väl tilltaget sovrum med snedtak och fint ljusinsläpp från fönster mot trädgården. Här finns plats för dubbelsäng med tillhörande möblemang. Väggarna är målade i vitt och golvet består av klassiskt trägolv. I anslutning till rummet finns en klädkammare som ger praktisk förvaring.
Allrum
Ett luftigt allrum med vackert ljusinsläpp från en hel fönsterrad. Rummet lämpar sig utmärkt som sällskapsrum, arbetsyta eller extra sovplats vid behov. Trägolv i original och vitmålade väggar skapar en ljus och enhetlig känsla. Härifrån nås både sovrum, kök och badrum.
Kök 2
Praktiskt och ljust kök med plats för matbord intill fönstret. Vita köksluckor i modern stil kombineras med svart laminatbänkskiva och ljust kakel ovanför arbetsytorna. Köket är utrustat med spishäll, ugn, fläkt och diskmaskin. I anslutning finns ett rymligt skafferi som ger extra förvaringsmöjligheter och förstärker kökets funktionalitet. Trägolv och vitmålade väggar knyter an till övriga rum på våningsplanet och skapar ett enhetligt intryck.
Badrum 2
Badrum med snedtak och takfönster som ger ett härligt ljusinsläpp. Här finns badkar med dusch, toalett, handfat, spegelskåp samt en handdukstork (el). Praktiskt kombinerad tvätt- och torkmaskin ger bekväma tvättmöjligheter. Golv och väggar är klädda med våtrumsmatta.
Källare
Från hallen leder trappan ner till källarplanet där detta stora rum idag används som tvättstuga. Utrymmet är rymligt med fönster som släpper in dagsljus och har både tvättmaskin och torktumlare installerade.
Det har tidigare funnits planer på att installera kök längs väggarna (VA och el finns förberett), vilket öppnar upp för möjligheten att inreda källaren som en separat bostadsdel. Alternativt kan rummet utvecklas till en gedigen tvättstuga med bra arbetsytor och förvaringslösningar.
Under trappan i källaren finns ett smart placerat teknikrum där all nödvändig infrastruktur är samlad. Här finns elcentral med mätare för respektive enhet och är perfekt för dig som vill hyra ut delar av huset.
Vidare finns extra varmvattenberedare (NIBE), inkommande huvudvatten via konsol på väggen, rostfri avloppsbrunn med lokalt fall, fiberanslutning samt installerad nödbelysning.
Efter tvättstugan nås en hall som binder samman ytterligare tre utrymmen i källarplanet. Det första rummet lämpar sig väl som framtida allrum, hobbyrum eller förvaringsutrymme – möjligheterna är många. Det andra rummet kan med fördel inredas som sovrum eller användas som ett extra förråd beroende på behov.
Här finns också ett badrum utrustat med duschkabin, wc och handfat. För den som önskar finns även förberedelser för att installera tvättmaskin och torktumlare, vilket gör utrymmet flexibelt och funktionellt för framtida behov.
Mäklaren
Kan det här vara ditt drömhem? Jag finns här för att göra ditt bostadsletande så smidigt som möjligt. Tveka inte att kontakta mig om du har några frågor eller vill veta mer om bostaden.
Är det dags att sälja din nuvarande bostad? Jag är expert på marknaden med över 30 års erfarenhet och hjälper dig gärna med en värdering. Kontakta mig så bokar vi in en tid!
Område
Historia
Nilstorp är en del av stadsdelen Nilstorp-Järnåkra i södra Lund. Området består till största del av villabebyggelse men även ett par bostadsrättsföreningar.
År 1785 fanns det sex bondgårdar och sju gathus i området Lilla Råby. Bonden Nils Larsson ägde en av dessa gårdar och efter att ha förvärvat ytterligare en gård skiftades hans ägor 1799 på egen begäran. Hans mark blev istället samlad i ett stycke sydväst om Råbyvägen. Gården flyttades dit 1803 och området fick namnet Nilstorp efter sin ägare.
Närservice & kommunikationer
Området är populärt då det är mycket nära till Lunds stadskärna men är samtidigt lugnt och grönt. Från Nilstorp har ni gångavstånd till centrum med ett stort utbud av butiker, restauranger, nöje mm.
Borta vid rondellen på Råbyvägen har ni Ica Satelliten som har långa öppettider.
Från Nilstorp har ni nära motorvägspåfart till E22.
Från området går buss buss nr 5 (riktning Gastelyckan och Nova Lund) och buss nr 9 (riktning Galjevången och Universitetssjukhuset). Ni har en kortare promenad till Bankgatan och Botulfsplatsen där flera av Lunds bussar avgår.
Skolor & förskolor
Skolor i området är Vegalyckan för åk F-3 och Järnåkraskolan åk 4–9. Det finns även flera förskolor i området.
Nilstorp har bland annat förskolorna Plommonet, Föräldrakooperativet Äpplet och Blomman.
Planlösning
Med reservation för avvikelser
Entréplan
Övre plan
Källare
Gästhus - entréplan
Gästhus - övre plan